Tietoja matkasta
Tervetuloa Mannisen matkassa koko perheen matkalle Kolmårdenin eläinpuistoon!
Suosittu eläinpuisto Kolmården on vain 150 km päässä Tukholmasta. Perillä odottaa eläintarha täynnä eläimiä maailman viidakoista, savanneilta ja meriltä, mm. Kolosseum elefantteineen. Täällä pääset melkein pelottavan lähelle maailman suurimpia tiikereitä ja voit nähfä maailmanluokan delfiiniesityksen tai kokea upean ja ainutlaatuisen Safaripuiston köydiradalla. Bamses Värld-huvipuistoss, missä kaikki ovat kavereita, voi myös tavata Maailman vahvimman Nallen ja hänen ystävänsä.
Maanantai 08.06.2026
Lähdemme Pohjois-Pirkanmaan/Tampereen seudulta iltapäivällä kohti Turkua ja Viking Linen terminaalia. Viking Linen m/s Grace lähtee Tukholmaan klo 20.55. Majoittuminen hytteihin ja omatoimiista tutustumista laivaan. Buffetpäivällinen lisämaksusta.
Tiistai 09.06.2026
Meriaamiainen lisämaksusta. Laiva saapuu Tukholmaan klo 06.30 (paikallista aikaa). Otamme tavarat hyteistä ja poistumme laivasta. Bussi odottaa Tukholman sataman parkkipaikalla ja kun kaikki ovat bussissa, niin lähdemme ajamaan kohti Norrköpingiä, jonka lähellä eläinpuisto sijaitsee. Perille saavuttuamme, saamme lippuluukulta rannekkeet ja jokainen voi sen jälkeen tehdä puiston alueella mitä haluaa. Paluumatkalle lähdemme klo 16.00, ja laiva upouusi Viking Linen m/s Glory lähtee Tukholmasta klo 20.00 (paikallista aikaa). Majoittuminen hytteihin ja omatoimista tutustumista laivaan. Buffetpäivällinen lisämaksusta.
Keskiviikko 10.6.2026
Meriaamiainen lisämaksusta. Laiva saapuu Turkuun klo 07.35. Kotimatkalle lähdemme heti kun kaikki ovat bussissa. Matkalla pidetään tauko. Perillä kotipaikkakunnalla ol emme puolenpäivän maissa.
Matkan hinta/henkilö :
Inside Four 4 sisähytti neljälle 189 €
Inside Four 3 sisähytti kolmelle 199 €
Inside Four 2 sisähytti kahdelle 220 €
Seaside Four ikkunallinen hytti 4, neljälle 195 €
Seaside Four ikkunallinen hytti 3, kolmelle 209 €
Seaside Four ikkunallinen hytti 2, kahdelle 230 €
Seaside Four ikkunallinen hytti 1, yhdelle 295 €
Piccolo sisähytti yhdelle 249 €
6-11v lapsi, 165 €/hlö, yhden/kahden aikuisen seurassa
3-5v lapsi 155 €/hlö, yhden/kahden aikuisen seurassa
0-2v lapsi 80 €/hlö, pelkkä kuljetus, majoitus yhden/kahden aikuisen seurassa
Hinta sisältää: Bussikuljetus koko matkan ajan, laivamatkat Turku-Tukholma-Turku valitussa hyttiluokassa, Kolmården eläintarha pääsylippu
Lisämaksusta etukäteen ostettuna ja maksettuna:
* Meriaamiainen 18 €/aikuinen, 8 €/lapsi 12-17 v, 6 €/lapsi 6-11 v
* Premium -aamiainen 25 €/aikuinen, 13 €/lapsi 12-17 v, 10 €/lapsi 6-11 v (varaukset tehdään toimistolta)
* Viking buffetillallinen klo 21.00/20.00; 41 €/aikuinen, 16 €/lapsi 12-17 v, 14 €/lapsi 6-11 v
0-5 v lapset nauttivat ruokailut ilmaiseksi vanhempien seurassa, kun vanhemmat ovat tilanneet ruokailut ennakkoon
.
Lasten (0–5 v) buffetin hinnoittelu:
- Buffet lounas ennakkoon ostettuna 0 € / laivalla 3 €
- Buffet illallinen ennakkoon ostettuna 0 € / laivalla 4 €
- Buffet aamiainen/Premium-aamiainen ennakkoon ostettuna 0 € / laivalla 2 €
Huomioitavaa: Matka toteutuu, mikäli lähtijöitä on vähintään 25 henkilöä. Tällä matkalla tarvitaan kaikilta virallinen passi tai henkilöllisyystodistus. Ruotsissa valuutta on kruunu ja aikaero Suomeen on -1 tunti.
Laivayhtiöillä on risteilyjä koskevia ikärajoituksia. Jos ikärajavaatimus ei täyty, matkalla tulee olla mukana holhooja tai mahdollisesti holhoojan kirjallinen valtuutus ja matkustuslupa. Risteilyjä koskevat ikään liittyvät säännöt löydät sivuilta:
vikingline.fi/fi/suomi/varaa-maksa-muuta/hyva-tietaa/ikarajat
