Tietoja matkasta

Tervetuloa Mannisen matkassa taiteen äärelle Tallinnaan!

Lähde matkassamme ihanaan ja monipuoliseen Tallinnaan! Tallinna on suosittu lähimatkakohde eikä suotta. Se on kaupunki, joka elää ajassa ja tarjoaa koko ajan uutta nähtävää ja koettavaa. Nauti kattavasta ravintolatarjonnasta, tunnelmoi vanhankaupungin kapeilla kujilla, etsi boheemia tunnelmaa Telliskiven ja Kalamajan kaupunginosista, shoppaile tai vieraile museoissa. Tällä matkalla uppoudumme taiteeseen ja vierailemme Viinistun ja Kadriorgin taidemuseoissa oppaan johdolla. Majoitumme Tallink City Hotellissa lähellä vanhaa kaupunkia ja keskustan moderneja palveluja.

Maanantai 20.4.2026
Lähdemme matkaan aamulla kohti Helsinkiä ja Länsisatamaa. Matkalla pidämme tauon. Laivamatka Tallinnaan taittuu mukavasti ja nopeasti Tallink Megastar aluksella. Laiva lähtee kohti Tallinnaa klo 13.30 saapuen perille klo 15.30. Maihinnousun jälkeen on bussi kuljettaa matkalaiset Tallink City Hotelliin, jossa majoitumme hotellin mukaviin huoneisiin.

Tallinnan keskustan eksklusiivisimmassa osassa sijaitseva neljän tähden hotelli sopeutuu remontin jälkeen entistäkin joustavammin vieraiden toiveisiin ja tarpeisiin. Hotellin kymmenessä kerroksessa on yhteensä 324 eri huoneluokkien huonetta – perinteisiä kahden hengen huoneita, tilavia perhehuoneita, tyylikkäitä de luxe -huoneita ja edustavia sviittejä. Kaikki huoneet on sisustettu kaupungin keskustassa sijaitsevalle hotellille sopivaan tapaan moderniin tyyliin, ja hotellin sisustuksen lähtökohtana ovat kokonaisuudessaan avainsanat, jotka saattavat ensi silmäyksellä tuntua vastakohtaisilta – ydinkeskusta ja luonnonläheisyys, tekninen kehitys ja luonnollisuus, nopeus ja rauhallisesti etenevä aika. -Tallink City Hotel

Majoittumisen jälkeen voit vaihtaa vapaalle ja aloittaa Tallinnasta sekä hotellin palveluista nauttimisen.

Tiistai 21.4.2026
Aamiainen hotellilla, jonka jälkeen nousemme bussiin, otamme kyytiin paikallisopas Kristan ja lähdemme viettämään taiteen täyteistä päivää suomeksi opastetulla kierroksella. Halutessasi voit myös jäädä hotellille tai Tallinnan keskustaan nauttimaan kaupungin tarjonnasta omatoimisesti. Kierros alkaa lyhyellä tutustumisella Tallinnaan, jonka jälkeen suuntaamme kaupungin ulkopuolelle Lahemaan kansallispuistoin maisemiin. Päivän ensimmäinen kohteemme on Viinistun taidemuseo.

Viinistun taidemuseo on ainutlaatuinen paikka, jossa meri ja taide kietoutuvat yhteen. Entiseen kalastajakolhoosin kylmävarastoon perustettu museo avattiin vuonna 2002, ja siitä on tullut Viron ainoa yksityinen taidemuseo. Luonnonkauniissa kalastajakylässä voit tutustua yli 400 teokseen Jaan Manitskin yksityiskokoelmasta, joka tarjoaa läpileikkauksen Viron taiteen historiasta 1800-luvulta nykypäivään. Näyttely johdattaa sinut balti-saksalaisesta taiteesta ja legendaarisen Pallaksen koulukunnan luomuksista aina nykyaikaisiin tekijöihin. Pallaksen taidekoulu oli 1900-luvun alun Tarton modernistinen taidekeskus, jossa Euroopan kokemusta omaavat taiteilijat kasvattivat uuden sukupolven luovia henkilöitä, antaen merkittävän sysäyksen Viron taiteen kehitykselle. Museokäyntiä täydentävät tynnyrigalleriat – vanhoista vesitankeista luodut näyttelytilat, joissa joka kesä vaihtuvat vierailunäyttelyt. -Visit Estonia

Lähdemme opastetulle kierrokselle tutustumaan museoon. Kierros on vironkielinen ja oppaamme toimii tulkkinamme. Kierroksen jälkeen nautimme kahden ruokalajin lounaan museon ravintolassa, jonka jälkeen jatkamme matkaa päivän toiseen kohteeseemme Tallinnaan, Kadriorgin taidemuseoon. Teemme ensin lyhyen kierroksen palatsin puistossa oppaamme johtamana.

Kadriorgin taidemuseo on ainut vanhalle eurooppalaiselle ja venäläiselle taiteelle omistettu museo Virossa. Venäjän keisari Pietari I:n kesäasunnoksi rakennetussa vanhassa barokkilinnassa on esillä ja säilytetään Viron taidemuseon Länsi-Euroopan ja Venäjän maalauksia, grafiikkaa, veistoksia ja taideteollisuutta. Vaihtuvat näyttelyt tuovat yleisön eteen taideaarteita kansainvälisesti tunnetuista museoista ja yksityiskokoelmista. Tärkeän osan museon työstä muodostaa monipuolinen opetustoiminta, ainutlaatuisella sisustuksella ja akustiikalla varustetussa pääsalissa järjestetään teatteriesityksiä ja konsertteja. Museota ympäröi viehättävä kartanon puisto. -Visit Estonia

Puistosta siirrymme museoon, jossa keväällä 2026 on esillä näyttely Serlachiuksen kokoelmasta!

Taiteen ja luonnon sinfonia. Serlachiuksen taidekokoelma - näyttely esittelee ensimmäistä kertaa Virossa Gösta Serlachiuksen taidesäätiön kokoelmaa, joka on yksi Suomen merkittävimmistä taidekokoelmista. Vuorineuvos Gösta Serlachiuksen perustaman kokoelman ydin on Suomen kultakauden (n. 1860–1930) taiteessa, ja erityisen hyvin on edustettuna Akseli Gallen-Kallelan taide. Kokoelmaan kuuluu lisäksi vanhaa eurooppalaista taidetta sekä nykytaidetta, jonka kerääminen on yksi säätiön painopisteitä. -Kadriorgin taidemuseo

Tutustumme näyttelyyn opastetulla kierrokselle, jonka jälkeen on vielä omatoimista aikaa kierrellä museossa sekä Kadriorgin kartanon ja puiston alueella. Palaamme takaisin hotellille myöhään iltapäivällä. Ilta omatoimista aikaa. Toinen yö Tallink City Hotellissa.

Keskiviikko 22.4.2026
Aamiainen hotellin ravintolassa. Huoneiden luovutus ja bussin pakkaaminen  ja siirtyminen satamaan n. klo 11.30. Tallink MyStar lähtee kohti Helsinkiä klo 13.30 ja saapuu perille klo 15.30. Kuljettaja antaa ohjeet laivaan noususta. Maihinnousun jälkeen jatkamme matkaa takaisin kotipaikkakunnille.

Matkan hinta/henkilö:
345 € aikuinen jaetussa kahden hengen huoneessa
405 € aikuinen yhden hengen standard-huoneessa

336 € eläkeläinen jaetussa kahden hengen huoneessa
396 € eläkeläinen yhden hengen huoneessa

Hinta sisältää:
- Bussikuljetukset Suomessa ja Tallinnassa
- Laivamatkat kansipaikoin Helsinki-Tallinna-Helsinki
- Hotellimajoitus, 2 yötä, Tallink City Hotel
- Hotelliaamiaiset
- Suomeksi opastettu taideretki Viinistun ja Kadriorgin taidemuseoihin
- Sisäänpääsymaksut Viinistun ja Kadriorgin taidemuseoihin
- Opastukset Viinistun ja Kadriorgin taidemuseoissa
- Kahden ruokalajin lounas Viinistun museon ravintolassa
- Tallinkin polttoainelisämaksu ja päästölisämaksu

Lisämaksusta etukäteen varattuna:
- Buffetlounas laivalla menomatkalla: aikuinen 31,50 €/hlö, lapsi 12-17 v 16,50 €/hlö, 6-11 v 13,50 €/hlö, lapsi 0-5 v maksutta maksavan aikuisen kanssa
- Buffetpäivällinen laivalla paluumatkalla: aikuinen 31,50 €/hlö, lapsi 12-17 v 16,50 €/hlö, 6-11 v 13,50 €/hlö, lapsi 0-5 v maksutta maksavan aikuisen kanssa

Huomioitavaa: Matka toteutuu, mikäli lähtijöitä on vähintään 25 henkilöä. Tällä matkalla tarvitaan virallinen henkilöllisyystodistus: passi tai henkilökortti. Lasten hintoja sekä muita huoneluokkia voit tiedustella toimistolta.

Alustava reitti: Ruovesi-Vilppula-Mänttä-Orivesi-Tampere-moottoritien pysäkit matkalla Helsinkiin
Voit nousta bussiin kaikilta pysäkeiltä matkareitin varrelta. Ilmoitathan toivomasi kyytiinnousupaikan varauslomakkeen Lisätiedot-kohdassa. Alustavat reitit ja aikataulut saattavat muuttua. Lopullinen reitti ja aikataulu lähetetään laskun yhteydessä.

Lisätietoja hotellista ja huoneista:
Tallink City Hotel

Kuva 1: Kadriorgin palatsi, Visit Estonia/Ken Mürk
Kuva 2: Viinistun taidemuseo, Visit Estonia/Priidu Saart